Duygusal Değişiklikler

Gebeliğin ilk üç ayı

Gebeliğin ilk üç ayında anne adayları gebe olduğuna inanmakta zorlanır.
Beklenen zamanda adet görmemek ile ilk kez gebe kalmış olabileceğinizi düşünmeye başlarsınız. Bazen adet gecikmesiyle beraber baş dönmesi, halsizlik, uyku hali gibi belirtiler de oluşabilir. Böylece ilk kez “Gebe miyim acaba?” diye düşünmeye başlarsınız. Gebeliğinizin kesinleşmesi gebelik testleri ile olur. Ancak sizin ve eşinizin test sonuçlarma inanmanız, sizin kendinizi gebe olarak algılamanız için biraz daha zamana ihtiyacınız vardır. Bu süreçte bir ikileme girmeye başlarsınız. Gebelik testi size gebe olduğunuzu söylemektedir ama siz kendinizi gebe gibi hissetmeyebilirsiniz. Bu dönemde eğer sağlık sorunlarınız az ise (bulantı, kusma, iştahsızlık vb.) ve gebeliğiniz planlı ise, normal yaşantınızı hiç aksatmadan sürdürür ve geneüikle çok mutlu bir dönem yaşarsınız.

Gebeliğin ikinci üç ayı

2. üç ayda karnın büyümesi ve bebek hareketleri ile anne gebeliğini kabullenir.
Artık karnınız büyümeye, bebeğiniz hareket etmeye başlamıştır. İlk üç aydaki sorunlarınızın azalmasıyla gebeliğinizi kabullenmeye başlarsınız. Bu nedenlerle en rahat geçirdiğiniz dönem bu dönemdir. Bu dönemde gebelik kontrollerine, kendinizin ve bebeğinizin sağlığı ile ilgili bilgilere ilgi duymaya başlarsınız.

Gebeliğin son üç ayı

Son üç ayda annenin doğuma ilgisi artar.
Bu dönemde bebeğinizin dolayısı ile karnınızın iyice büyümesi nedeniyle sıkıntılarınızda artış olabilir. Solunum sıkıntısı, kabızlık, sık idrara çıkma sıkıntı yaratabilir. Artık doğumu düşünmeye başlarsınız. Doğum nerede olacak, nasıl olacak sorularına cevap ararsınız. Bebeğinize ilişkin meraklarınız iyice artmıştır. Gebeliğin bir an önce sonlanmasım isterken diğer yandan da doğum sizi ürkütmektedir. Bir yandan gebelikten kurtulmak isterlerken diğer taraftan doğumun biraz daha ertelenmesini düşünür ve ikilem yaşarsınız. Bu dönem doğumun gerçekleşmesi ve ailenize yeni bir üyenin kanlımı ile mutlu bir şekilde sonlanır.

Sayfayı Paylaşın

İmbatlı Mah. 6076/3 sok. No. 10 Melis Apt. Daire: 2 - Karşıyaka / İzmir

Yeni Girne Karşıyaka Medical Park Hastanesi sokağında SGK hizmet merkezinin üst katı

GSM: 0 (532) 353 65 93 - Tel: 0 (232) 367 47 48 - Faks: 0 (232) 383 03 10    E-mail: hakankilavuz@gmail.com       Facebook Sayfamı Ziyaret Edebilirsiniz..

© Her hakkı Dr. Hakan KILAVUZ'a aittir.